Природно местообитание (хабитат)
Това е район със специфични светлина, топлина, почва, скална основа и др., който е населяван от определени видове растения, животни, гъби, микроорганизми. Тези характеристики са постоянни за всеки вид местообитание. Местообитанията се класифицират съобразно растителните съобщества в тях. У нас има морски, крайбрежни, тревни, храстови, горски, скални и пещерни, сладководни местообитания и блата и торфища.
Разнообразните климат, воден режим, почви и растителна покривка, определят голямото богатство от типове местообитания, които се срещат в България. Страната ни е сред 5-те най-богати на природни местообитания в Европа. У нас се срещат около 37% от определените за приоритетни за опазване местообитания в Европейския съюз. Те включват най-редките и уязвими местообитания в Европа.
Състоянието на едно природно местообитание се счита за благоприятно, когато площта, която покрива, е постоянна или се увеличава, структурата и функциите му са стабилни и състоянието на типичните за него видове е добро.
Природните местообитания в Европа намаляват като площ и са във все по-лошо състояние заради прекалено използване или изоставяне на традиционните практики в пасища и ливади, пресушаване и замърсяване на водоеми, нахлуване на чужди и инвазивни видове растения и животни, урбанизация, разрушителни риболовни практики в морета и океани и др. Това са сериозни заплахи за тях.
Райони с редки природни местообитания
Вижте карта на районите в страната с голям брой природни местообитания в Червената книга на Република България
Опазване на природните местообитания
Опазването става чрез:
- законова защита – Директива за местообитанията (92/43/EEC), Закона за биологичното разнообразие, Закона за защитените територии и др. национални закони и наредби
- Защитени територии и защитени зони от екологичната мрежа Натура 2000 у нас и в Европейския съюз
- Ограничаване на дейности вредни за местообитанията и видовете в тях – разораване, нерегламентирани сечи, прекомерно ползване на ресурси, замърсяване, разпространение на неместни и инвазивни видове включително за почвоукрепване, паша за пчели и др.
- Дейности за подобряване на състоянието, поддържане или възстановяване на местообитанията – премахване на ИЧВ, залесяване с фиданки от характерните за местообитанието видове с местен произход, включително медоносни видове, подсяване, противоерозионни дейности и др.
- Финансово подпомагане, като това чрез Мярка 10 „Агроекология и климат” и Мярка 12 „Плащания по Натура 2000 и Рамковата директива за водите“ на ПРСР 2014-2020 г., по която земеделските стопани получават годишни компенсаторни плащания за поддържане на местообитанията.
Проект LIFE16NATBG000856 поддържа и подпомага опазването на четири от най-редките и силно уязвимите типа природни местообитания, в България и Европа: